7 лесни стъпки за създаване на маркетингова стратегия за Facebook
Facebook все още e една от най-използваните онлайн платформи. Oгромното мнозинство от потребители го използват ежедневно, което продължава да предоставя на брандовете и бизнеса възможност за максимална видимост при реализиране на маркетинговата си стратегия във Facebook.
Често пъти най-трудната част е да започнете, затова ви предоставяме седем стъпки, които ще ви помогнат да разработите маркетинговата си стратегия.
1. Определете аудиторията си
За да ангажирате вашите последователи ефективно, първо трябва да разберете коя е вашата целева аудитория.
Задайте си следните въпроси:
- На колко години са вашите целеви последователи?
- Къде живеят?
- Какво работят?
- Как и кога използват Facebook?
За начало не забравяйте да анализирате основните демографски данни от Facebook. След като разберете кой използва платформата и как тя се връща към целевия ви клиент, погледнете Facebook Audience Insights.
Използвайте статистиката, за да разгледате подробности за потенциалните ви клиенти. Можете да използвате този инструмент, за да намерите информация за неща като:
- възраст;
- пол;
- образование;
- семейно положение;
- местоположение;
- език;
- използване на Facebook;
- предишна покупателна активност.
Един от най-важните маркетингови съвети, за успешно използване на платформата е: Винаги имайте ясна представа за това до кого се опитвате да достигнете.
2.Поставете си цели
Може да е изкушаващо да се съсредоточите върху “показателите на суетата”, като набирането на харесвания, но ако тези харесвания не са част от по-широк маркетингов план, те няма да ви осигурят голяма възвръщаемост.
За да бъде ефективна, маркетинговата ви стратегия във Facebook, трябва да имате ясни цели, свързани с реалните ви бизнес цели.
Целите ще се различават за всеки бизнес, но всички те трябва да се съсредоточат върху действията, които оказват реално влияние върху крайните резултати (например: генериране на лийдове, увеличаване на конверсиите към вашия уебсайт, подобряване на обслужването на клиенти).
Тези широки категории са добри като за начало. След това, трябва да направите целите си много по-конкретни и измерими. Тук препоръчваме да използвате познатите методики за поставяне на цели – S.M.A.R.T. или O.K.R.
Всичко, което правите във Facebook – всяка публикация, всеки коментар, всяка реклама – трябва да работи в подкрепа на вашите цели.
3. Планирайте съдържанието си
След като поставите целите си, трябва да създадете план за това как да ги реализирате.
Ключова част от този план е определянето на правилната комбинация от съдържание. Препоръчваме ви да започнете с правилото 80/20 или с правилото за третините в социалните медии.
Ако следвате правилото 80/20:
- използвайте 80% от публикациите ви във Facebook, за да информирате, обучавате и забавлявате;
- с останалите 20% – промотирайте бранда си.
Не забравяйте, че използването на Facebook за бизнеса е свързано с изграждането на взаимоотношения, а саморекламата не е най-добрият начин за това. Ако осигурите достатъчно стойност, аудиторията ви ще бъде отворена да научи за вашите продукти и услуги в 20-те процента от публикациите, които са насочени към продажбите.
Правилото за третините в социалните медии е също добра комбинация от ценно съдържание спрямо промоционални публикации:
- една трета от съдържанието ви трябва да споделя идеи и истории;
- една трета трябва да включва лични взаимодействия с вашите последователи;
- останалата една трета може да промотира вашия бизнес.
Целта е да се осигури повече добавена стойност от рекламни материали, за да запазите последователите си.
Алгоритъмът на Facebook винаги ще санкционира брандове, които твърде агресивно наблягат на рекламно съдържание. Facebook цели фийдовете на своите потребители да са пълни със съдържание, което те биха искали да харесат и споделят.
Последната част от планирането на вашия микс от съдържание е да определите кога и колко често да публикувате. Отделете си време, за да наблюдавате и анализирате данните за ангажираност, събрани от Page Insights.
Важно е да публикувате последователно. Създайте си календар за съдържанието, което ще публикувате. Той ще ви помогне да балансирате комбинацията от типове съдържание.
4. Оптимизирайте страницата си
За да постигнете маркетинговите цели, които сте заложили в стъпка №. 2, трябва да улесните хората да намерят страницата ви във Facebook. След като са стигнали до нея, трябва да ги убедите да я харесат.
Започнете, като се уверите, че вашата бизнес страница е напълно оптимизирана.
Постарайте се в изработването на дизайна на корицата, тъй като това е първото нещо, което хората ще видят. Трябва да наблегнете над посланието на бранда, актуално събитие или нова кампания. Препоръчително е в дизайна да използвате call-to-action.
Улеснете хората, с които вече общувате чрез други канали, да намерят вашата страница във Facebook:
- сложете връзка към страницата си в имейл подписа, бюлетина и всички останали социални медии, които използвате;
- използвайте Facebook Like бутон на вашия уебсайт или блог, за да улесните хората да намерят, харесат и споделят вашата страница с един клик.
Най-добрият начин да разширите органичния си обхват е като създавате ценно и забавно съдържание, което последователите ви ще се радват да споделят с приятелите си.
Не забравяйте, че Facebook е социална мрежа. Ако не сте ангажирани със собствената си страницата, защо тогава последователите ви да бъдат? Отговаряйте на всяко едно съобщение или коментар.
Не на последно място се уверете, че страницата ви е актуална. Планирайте редовен одит на Facebook страницата си, за да актуализирате и премахнете остарялото съдържание. Разделът About винаги трябва да е точен, актуален.
5. Помислете за използване на други инструменти във Facebook
Към маркетинговия план, може да добавите и използването на други инструменти, които ви предлага платформата.
Групи във Facebook
Всеки месец, 1.4 милиарда души, използват Facebook групи. Това е твърде голяма аудитория, за да се игнорира. Мислете за групите като онлайн еквивалент на любимото си кафене или читалище. Те са място за хора, които споделят и обменят информация и идеи.
Може да използвате Facebook групи, за да покажете своя опит и да осигурите добавена стойност на феновете си. Това е чудесен начин за изграждане на доверие и лоялност.
Засега Facebook групи са свързани с органичното взаимодействие, но eMarketer прогнозира, че рекламите ще се появят в групите през 2021 година.
Facebook chatbot (Facebook Messenger бот)
Потребителите на Facebook обменят 20 милиарда съобщения с бизнеса всеки месец. Изследвания на Facebook показват, че потребителите очакват бизнеса да реагира почти веднага на запитванията от потребителите. Чат ботовете в Messenger са инструмента на Facebook, породен от нуждата от бързи отговори на бизнеса.
Facebook Business Manager
След като разберете и изградите основите на вашата Facebook страница, е добра идея да си създадете Facebook Business Manager. Facebook го нарича „универсален магазин за управление на бизнес инструменти, бизнес активи и достъп на служителите до тези активи“. Това е инструмент, който ви позволява да управлявате своите органични и платени публикации във Facebook. Също така ви позволява да работите ефективно с членове на екипа, външни изпълнители и агенции.
6. Платени публикации и Facebook pixel
Само защото публикувате нещо на страницата си във Facebook, не означава, че всичките ви последователи ще я видят. Всъщност може да се изненадате от ниския процент последователите, до които ще достигнат вашите органични публикации:
- за страници с по-малко от 10 000 последователи: 8.18% органичен обхват;
- за страници с повече от 10 000 последователи: 2.59% органичен обхват.
Това е така, защото алгоритъмът на Facebook дава приоритет на публикациите от приятелите и семейството на потребителите.
За щастие можете да разширите обхвата си, като използвате Facebook Ads.
Както всяка реклама, Facebook рекламата е съдържание, за което плащате да споделите с конкретна, насочена аудитория.
Дори да не планирате да използвате веднага Facebook реклама, е добре да си настроите Facebook пиксел. Пикселът е парче код, който поставяте на уебсайта си, за да:
- проследяване на реализациите;
- ремаркетинг на хора, които вече са посетили уебсайта ви;
- изграждане на насочена потребителска аудитория за бъдещи реклами.
- Пикселът ще започне да събира данни веднага щом го поставите на вашия сайт, така че ще имате готов ремаркетинг и персонализирана информация за аудиторията, когато решите да стартирате първата си кампания.
7. Проследявайте, измервайте и прецизирайте
Маркетингът във Фейсбук не е еднократна стратегия за настройване и управление на страницата и след това да забравите за нея. Трябва да проследявате и измервате ефективността, за да видите какво работи и какво не. Това ще разкрие как може да подобрите стратегията си в бъдеще.
Facebook предлага инструмент за проследяване на ангажираността на аудиторията чрез Facebook Insights. Чрез него можете да измерите:
- харесвания;
- обхват (колко души са видели публикациите ви);
- ангажираност (колко хора са харесали, кликнали, споделили или коментирали);
- след кои публикации, хората спират да следват вашата страница.
Освен да проследявате успеха си, е важно да използвате информацията от Facebook Insights, за да разберете какво работи и какво не, за да правите корекции в маркетинговата си стратегия. Данните ще ви покажат какво трябва да продължите да правите и кои тактики трябва да промените.
Чрез непрекъснат цикъл на поставяне на цели, измерване на резултати и актуализиране на вашата стратегия, може да подобрите ефективността си във времето.
Хубавото на маркетинга във Facebook е, че докато натрупате опит, може да започнете без да инвестирате и стотинка. На по-късен етап може да разработите по-сложни стратегии и платени кампании.
Автор: Весела Пеева